WordPress Stats Eklentisi

05 Şubat 2011 Yazan choi

Web site sahibi olanlar için sitelerinin  istatistiklerini takip etmek gerekli ve faydalıdır.  İstatistikler sayesinde, sitenizin gidişatı ve ziyaretçi sayısı  gibi bir çok istatistikten faydalanabilirsiniz.  Çoğu webmaster bu konuda en iyi hizmetleri sağlayan  Google firmasının ürünü olan Google Analytics kullanıyor. Bugünkü konumuzda WordPress sistem kullananlar için Google Analytics ile aynı teknik özelliklere sahip olan  Wordpress’in kendi hizmeti   WordPress Stats eklentisini ele alacağız. Normalde bu istatistik eklentisi sadece wordpress.org bloglarında kullanılabiliyor ancak, artık api sisteminin kullanılmasıyla  birlikte kendi sunucumuzda ki wordpress tabanlı sitelerimizde de kullanma imkanı buluyoruz. Dilerseniz işin biraz daha teknik kısımlarına geçelim.

WordPress Stats Eklentisinin Özellikleri

Yukarıda belirttiğim gibi bu eklentiyi paylaşmamın sebebi, wordpress sistemlerde kendi sitenizde kullanabileceğiniz,  site sahiplerine site hakkında en kapsamlı istatistik sağlayan, ve wordpressin resmi eklentisi olmasıdır.

wordpress-stats

Eklentinin bir ekran görüntüsüne bakacak olursak, yukarıda gördüğünüz gibi  site hakkında, bir çok farklı istatistiği barındıran bir eklenti. İngilizcesi olmayanlar için, bu sayfada ki istatistiklerin neleri içerdiğine  kısaca değinelim.

İlk olarak en üstteki  Grafik kısmından başlıyoruz. Eklentinin ana sayfasında yer alan bu Grafikte sitenizin günlük(days), haftalık(weeks) ve aylık(months) ziyaretçi ve sayfa görüntüleme istatistikleri yer alıyor. Burada ki grafikten sitenizin performansı hakkında bilgi edinebilme imkanına sahip olacaksınız.

Referrers: Bu kısımda sitenize gelen ziyaretçilerin, hangi kelimeler üzerinden ve hangi sayfalar aracılığıyla sitenize ulaştığını görebilirsiniz.

Top Post & Pages: Bu kısımda ise, sitenizde en çok görüntülenen, ziyaretçiler tarafından en çok rağbet gören sayfa ve konularınızı takip edebilirsiniz. Bu konular üzerinde değişiklik yaparak, daha fazla ziyaretçi çekebilir, ziyaretçi sayınızı yükseltebilirsiniz.

WordPress Stats Eklentisi Kurulumu

  1. Eklentiyi kurmadan önce, eklentinin sitenizde çalışabilmesi için wordpress.org adresinden üye olup Api key almanız gerekmektedir.
  2. Api keyi aldıktan sonra,  http://wordpress.org/extend/plugins/stats/ bu adresten eklentiyi indirin.
  3. Ftp aracılığıyla indirdiğiniz eklentiyi, wp-content/plugins dizinine atın.
  4. Admin paneline dönerek, eklentiyi aktif hale getirip, wordpress.org sitesinden aldığınız api keyi girerek, eklentiyi kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.


Yorumlarınız ile Bize Katkıda Bulunun